Google Web www.dach.wroclaw.pl

Technologię budowy dachu którą stosujemy i polecamy jest metoda tzw. nadbitki. Dach taki charakteryzuje się:

-brakiem podbitki (tzw. trumny)

-końcówki krokwi są widoczne (możliwość heblowania i rzeźbienia ich)

-folia (membrana dachowa) jest umiejscowiona w taki sposób aby, ewentualne przecieki z właściwego pokrycia (dachówka, blacha itp.)były widoczne gołym okiem, co pomaga nam błyskawicznie zapobiec nieszczelnością dachu

-haki rynny są gięte i nabijane od góry krokwi,co daje nam zwiększoną wytrzymałość zamontowanych rynien

-i co najważniejsze,mniejszym kosztem (zaoszczędzimy na braku podbitki przy 100m2 dachu około 1500-2000 PLN)

Więźby dachowe

Podstawą dachu w typowych murowanych domach jest wieniec, który ma za zadanie podtrzymania, (zwieńczenia) ścian budynku. Wieniec przenosi obciążenia rozpychające, wywołane skosem konstrukcji dachu. Przy wykonaniu go pamiętajmy o zachowaniu poziomów, oraz aby nie skosić narożników murów. Od tego zależy przyszły stan dachu.(Tutaj prośba do inwestora , aby przypilnować wykonawcę )
Więźba dachowa jest swoistym kręgosłupem, na którym znajdować się będzie pokrycie właściwe ,zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi. Zbudowanie więźby wymaga określenia wytrzymałości konstrukcji, aby dach się nie zawalił. Więźba dachowa z drzewa budowana jest już od wieków. Właściwie zabezpieczona przed szkodnikami, (grzyby, owady ) oraz wilgocią, wytrzyma próbę czasu. Drewno dzięki małemu ciężarowi własnemu, w stosunku do jego sztywności, nadaje się na konstrukcje skośne i pozwala na uzyskanie dużych rozpiętości bez podpór pośrednich. Poza tym jest materiałem ekologicznym,jest to produkt naturalny i zdrowy. Trudno też nie wspomnieć o doskonałych parametrach izolacyjnych .A cena i dostępność tego materiału sprawiają że więźby drewniane mają spokojną przyszłość. Zawód cieśli kwitnie w dzisiejszych czasach. Ale tych zachowujących starą dobrą tradycję jest coraz mniej.

Wybór takiej czy innej konstrukcji ,oraz kształt dachu, zależy od bardzo wielu czynników:

-Warunki klimatyczne w regionie (silne wiatry, czy obfite opady śniegu wymagają trwalszego dachu lub np. większego skosu by nie zalegał śnieg.)

-Poddasze (użytkowe czy też nie.)

-Rodzaj zastosowanego pokrycia (ciężar.)

-Kąt nachylenia połaci dachu.

-Bardzo ważna jest odległość między murłatami.

Wymienię kilka rodzajów dachów zależnych właśnie od odległości między murłatami (czyli między ścianami zewnętrznymi):

-Dach krokwiowy. Bardzo prosty system z parą krokwi połączonych ze sobą w kalenicy. Stosowany jednak tylko w małych obiektach o rozpiętości murów do 6 metrów, uzależnionych od przekroju krokwi. Powyżej 6 metrów musimy zastosować więźbę krokwiowo- jętkową.

-Dach krokwiowo- jętkowy. Jętki są to poziome belki łączące parę krokwi w połowie ich długości.
W tych dwóch rozwiązaniach obciążenia przekazywane są na ściany zewnętrzne budynku. System krokwiowo- jętkowy przy zastosowaniu pokrycia ciężkiego (jak np. dachówka) i przekrojach krokwi standard (18/8 cm), może być stosowany przy rozpiętości murów zewnętrznych do 8 metrów .Powyżej tej długości, musimy wykonać więźbę płatwiową .

-Dach płatwiowy. Płatwie to dodatkowe murłaty umieszczone poniżej lub powyżej jętki. Przy dachu dwuspadowym ,płatwie leżą na ścianach zewnętrznych. Jeżeli odległość między ścianami zew. Przekracza 10 metrów płatwie musimy podstawić słupami lub ścianami wewnętrznymi. Oczywiście musimy pamiętać że w budynkach kilkukondygnacyjnych słup musi mieć podparcie pod stropem lub ewentualne podciągi. Płatwie dodatkowo wzmacniają krokwie i prostują je w połowie ich długości.
Przy wszystkich tych rozwiązaniach krokwie powinny być rozstawiane w odstępach najlepiej 80 cm. Dzięki czemu w każdej chwili zmieścimy dodatkowe, standardowej szerokości okno. Wysokość krokwi dopasowuje się do grubości izolacji (zgodnej z normami cieplnymi ) . W naszych warunkach jest to 16-20 cm . Grubość krokwi zależna jest od nacisków, bywa 6-10 cm. W domach z poddaszem nie przeznaczonym do celów mieszkalnych , wysokość krokwi może się mieścić w granicach 14 cm.
Pamiętajmy o tym ,aby zacięcia krokwi przylegały, a mocowanie było trwałe i dobrze wykonane. Warto zastosować kalenicę, która jest dodatkowym wzmocnieniem na szczycie dachu . Belka ta mimo iż nie przenosi obciążeń, jest pomocna przy montażu krokwi (licuje płaszczyznę).Możemy wzmocnić dodatkowo tą konstrukcje :kleszczami,zastrzałami oraz ścianką kolankową.

-Dach kratownicowy- stosuje się go głównie w wypadku poddaszy nieużytkowych o małym kącie nachylenia. Wiązary kratowe składają się z pasów górnych, dolnych, słupków, oraz krzyżulców , połączonych głównie za pomocą blach, gwoździ, śrub, kołków, wkrętów lub kleju.

Ze względu na kształt ,dachy możemy podzielić na płaskie, jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe, naczółkowe, mansardowe i stożkowe.

-Dach płaski jest pokryty głównie papą. Jest to prosta konstrukcja o niewielkim nachyleniu.

-Dach jednospadowy , tak jak wyżej z tym że kąt nachylenia połaci może być znacznie większy, ze spadkiem w jedną stronę. Im bardziej stromy dach, tym więcej materiałów, możemy zastosować jako pokrycie.

-Dach dwuspadowy jest najpopularniejszy, posiada dwa skosy (dwie połacie dachu). Budynek wymaga ścian szczytowych.

-Dach czterospadowy (kopertowy) należy do najstabilniejszych, sztywnych konstrukcji. Posiada cztery spady, w kształcie trójkątów, lub trapezu (w przypadku gdy występuje kalenica). Dach ten posiada cztery krokwie narożne, o dużych przekrojach, do których to mocowane są pozostałe krokwie. Ciężar tego dachu, przenoszony jest na wszystkie ściany zewnętrzne budynku, oraz ściany nośne w wypadku, gdy zastosuje się płatwie.

-Dach wielospadowy, to połączenie innych rodzajów dachu , np. dach dwuspadowy w kształcie litery L, czy T. W takiej konstrukcji występują krokwie koszowe.

-Dach naczółkowy, to tak jakby dach dwuspadowy, ze ściętymi narożnikami szczytów. Mury szczytowe w tym wypadku, są zakryte w niewielkim stopniu, dachem.

-Dach mansardowy może mieć dwie lub więcej połaci dachowych, a każda z połaci jest załamana pod innym kątem nachylenia (dolna jest bardziej stroma, a górna bardziej płaska).Dach mansardowy stosowany jest głównie w przypadku poddasza użytkowego i pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni poddasza.

-Dach stożkowy jest to dach jak sama nazwa wskazuje w kształcie stożka czyli koła lub półkola . Dach ten jest najbardziej pracochłonnym , niezwykle skomplikowanym dachem. Pokrycie go dachówką karpiówką, wymaga przycinania każdej dachówki. Aby uzyskać kształt półokręgu, zamiast łat montuje się kontr zrzyny (2,3 warstwy) .Krokwie zakładamy z niezwykłą starannością w małych odstępach. Warto wspomnieć że w podobny sposób montuje się wole oko.

UWAGA TYLKO U NAS 5 LAT GWARANCJI NA NASZE USŁUGI

po ukończeniu prac zostanie wydana karta gwarancyjna